Wyświetlone zostało 500 ostatnio wprowadzonych do katalogu pozycji (nowe nabytki). Zostały one posortowane malejąco po numerze inwentarzowym. Pozycje można tylko przeglądać, nie działa w tym trybie wyszukiwanie.
POZ/ODP:
redakcja naukowa Urszula Jakubowska, Piotr Szarota.
ADRES WYD.:
Warszawa : PWN : Instytut Psychologii. Polska Akademia Nauk, 2020.
Ta książka jest próbą dyskusji wybranych aspektów problematyki zdrowia psychicznego w kontekście obserwowanych zmian zachodzących we współczesnym świecie. Autorzy wskazali, w jaki sposób takie procesy jak rozluźnienie więzi społecznych, wzrost poczucia osamotnienia, stopniowe zwiększanie się wpływu technologii na nasze codzienne funkcjonowanie, przyczyniają się do zmian w rozumieniu wybranych zaburzeń psychicznych oraz w jaki sposób mogą one zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju niektórych zaburzeń. W poszczególnych rozdziałach zostały omówione zagadnienia, które mogą stanowić dobre tło do szerszej dyskusji związków zmian zachodzących w świecie z zaburzeniami psychicznymi. W opinii wielu osób przyśpieszenie w zakresie zmian społecznych, kryzysy ekonomiczne czy też szeroko pojęta globalizacja, przyczyniają się do coraz częściej pojawiających się kryzysów psychicznych. Obserwacje takie są wspierane przez dane epidemiologiczne wskazujące na związek sytuacji ekonomicznej, migracji, kryzysów zbrojnych czy też zmian klimatycznych z zaburzeniami psychicznymi. W obrębie Europy wskazuje się, że słabsza edukacja, bezrobocie i niższy status materialny związane są z częstszym występowaniem zaburzeń psychicznych. Choć wiele wskazuje, że kryzysy psychiczne nie są prostą wypadkową działania jednego wybranego czynnika, dane te pokazują istotną rolę czynników środowiskowych i ich interakcję z czynnikami biologicznymi w rozwoju zaburzeń psychicznych. Mamy nadzieję, że lektura tej książki spotka się z zainteresowaniem profesjonalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, pacjentów chorujących na zaburzenia psychiczne oraz ich rodzin, jak również szerszego grona Czytelników.
ierwszy z zamieszczonych szkiców - autorstwa Karola Dziudy - dotyczy uwarunkowań historyczno-społecznych oraz międzynarodowych, które winny zostać uwzględnione przez badaczy rozpoczynających lub kontynuujących swą naukową przygodę w zakresie tematyki perspektyw rozwoju roli Polski w regionie w XX wieku. Autor drugiej analizy Michał Andrzejczak - omawia stan badań nad rodzimą myślą polityczną XX wieku, a także podejmuje próbę ustalenia, w jakim stopniu wyniki tych dokonań odpowiadają realizacji koncepcji roli Polski w Europie Środkowo-Wschodniej w tym okresie. W ostatnim szkicu Karolina Wolska-Pabian przedstawia zarys rozwoju różnych sfer szeroko rozumianej kultury w warunkach odrodzonego państwa polskiego.
UKD:
94(438).08
UWAGI:
Bibliografia na stronach 97-125. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
W dwóch poprzednich analizach historycy i politolodzy prezentowali koncepcje integrowania regionu, wypracowane przez polskich polityków i intelektualistów w minionym stuleciu z nawiązaniem do wieku XIX i współczesności. W tej książce Czytelnik znajdzie teksty autorstwa ekonomisty Leszka Jerzego Jasińskiego oraz politologa Tomasza Grzegorza Grosse. Obaj podejmują w nich analizy: relacji gospodarczych łączących Polskę z innymi państwami regionu w XX wieku (także w kontekście globalnym), koncepcji ekonomicznych i dotyczących współpracy gospodarczej z sąsiadami, opracowanych przez polskich ekonomistów i polityków w ubiegłym stuleciu oraz zagadnień geoekonomicznych. Problemy te stanowiły istotny aspekt propozycji integracji regionalnej, przedkładanych w przeszłości przez przedstawicieli polskich elit politycznych i intelektualnych.
UKD:
94(4-191.2-11)"19":327(4-191.2-11)
UWAGI:
Bibliografia na stronach 181-215. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
To kolejna publikacja z serii poświęconej polskiej refleksji politycznej, odnoszącej się do integracji Europy Środkowo-Wschodniej. Czytelnik znajdzie w niej teksty historyków, politologów i ekspertów z dziedziny stosunków międzynarodowych. Dotyczą one relacji zachodzących między Polską i Polakami a narodami Europy Środkowo-Wschodniej: Węgrami, Czechami, Słowakami, Rumunami i ich państwami od schyłku XIX do początku XXI wieku. Autorzy uwzględniają nie tylko fakty z zakresu wzajemnych stosunków pomiędzy Warszawą, Budapesztem, Pragą, Bratysławą i Bukaresztem, lecz także ich zaczyn - polskie koncepcje, projektujące kształt relacji z Madziarami, Czechami, Słowakami i Rumunami oraz odtworzonymi przez nich w XX wieku suwerennymi państwami.
UKD:
94(4-191.2-11)"19":327(4-191.2-11)
UWAGI:
Bibliografia na stronach 191-198. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Monografia otwiera serię publikacji poświęconych polskiej refleksji politycznej odnoszącej się do integracji Europy Środkowo-Wschodniej z udziałem, bądź wręcz pod egidą, Rzeczypospolitej, a także próbom jej urzeczywistnienia od schyłku XIX do początku XXI wieku. Idea zorganizowania na środkowym wschodzie Starego Kontynentu ładu, zapewniającego bezpieczeństwo Rzeczypospolitej oraz stabilizację w regionie, przybierała różne formy - od koncepcji federacyjnej Piłsudskiego, poprzez model Międzymorza, proponowany przez Warszawę w latach trzydziestych, a później podnoszony przez część polskiej emigracji powrześniowej, ideę "ULB" Giedroycia, aż po propozycję Trójmorza forsowaną przez polską dyplomację w ostatnich latach. Żywotność i wielokształtność tej idei stanowi niewątpliwie historyczny fenomen, który w prezentowanym tomie stał się przedmiotem ciekawych analiz znanych polskich historyków i politologów.
UKD:
94(4-191.2-11)"19":327(4-191.2-11)
UWAGI:
Bibliografia na stronach 119-124. Indeks.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Książka uwzględnia międzynarodowy dorobek naukowy zarówno w obszarze ogólnych zagadnień związanych z pojęciem postawy, jak i podziału nastawień na refleksyjne i spontaniczne, a także relacji między nimi oraz ich działania. Bierze również pod uwagę niezwykle szybko rozwijającą się od lat 70. XX wieku dziedzinę badań i rozważań teoretycznych dotyczących pomiaru ustosunkowań automatycznych, zwłaszcza (choć nie tylko) metody poprzedzania.
UKD:
159.9.07:159.93:316.64
UWAGI:
Na podstawie rozprawy doktorskiej. Bibliografia, netografia na stronach 267-287. Streszczenie w języku angielskim.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Książka przedstawia portrety młodych Polaków, którzy wchodzą w świat dorosłości. Ich wspólne i indywidualne doświadczenia, a także ich mentalne konsekwencje. Wśród autorów m.in. dr hab. Katarzyna Hamer i mgr Beata Urbańska z Instytutu Psychologii PAN , a także prof. D. Doliński, dr M. Baran, dr K. Jaśko, prof. J. Raciborski, prof. K. Skarżyńska, dr M. Śniegulska, S. Sokół, A. Dziubińska-Starska i dr B. Zalewski.
"Czy Polacy popierają demokrację i od czego to zależy? Czy Polacy są autorytarni i jak to wpływa na ich rozumienie i poparcie demokracji? Jak Polacy rozumieją demokrację i dobre porządki w państwie? Co to jest myślenie spiskowe i paranoja polityczna? Jaką rolę w rozumieniu i poparciu dla demokracji odgrywa religijność? Książka przedstawia rzetelne i ciekawe odpowiedzi na te i inne pytania. Czyni to językiem prostym i zrozumiałym, wolnym od specjalistycznego żargonu." (z recenzji)
UKD:
316.6(438)
UWAGI:
Bibliografia, netografia na stronach 185-220.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępne są 2 egzemplarze. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni